wtorek, 9 lutego 2016

Kurs: exploding box baza Dzisiaj przedstawię prosty sposób na wykonanie exploding box. To oryginalna i efektowna forma kartki okolicznościowej. Jest przestrzenna, co daje nam więcej miejsca do zagospodarowania - zmieszczą się życzenia, emblematy, elementy 3D i wciśniemy jeszcze kieszonkę z pieniędzmi. Dobry pomysł na prezent!


JAK ZROBIĆ BAZĘ NA EXPLODING BOX

Co potrzebujesz?

 • papier techniczny
 • nożyk+linijka lub gilotyna
 • ołówek
 • nożyczki
 • wypisany długopis
 • klej
 • cztery spinacze

1. Wycinamy z papieru technicznego (albo sztywniejszego - dobrze sprawdza się nawet taki o gramaturze 250) dwa prostokąty i kwadrat. Moje pudełko to sześcian o boku 8 cm. Ogólna zasada jest taka:
dwa prostokąty wym. bok pudełka x 3 razy bok
                          u mnie            8 cm x 24 cm

pokrywka - kwadrat o wym. bok sześcianu + ok. 0,4 cm + 2 x 1/3 wysokości pudełka
                                      u mnie 8 cm + 0,4 cm + 2 x 2,5 cm2. Na kwadracie zaznaczamy miejsca zgięć. W tym celu zaznaczamy dwa punkty w odległości 2,5 cm od krawędzi i dociskając wypisany długopis do kartki, tworzymy wzdłuż linijki linię. Nacinamy tak jak na zdjęciu poniżej, wycinając mały trójkącik. Mają powstać cztery nacięcia.3. Sklejamy przykrywkę smarując klejem po zewnętrznej części zakładek i wklejając je do środka. Zakładamy spinacze w celu trwałego przyklejenia. Po ok. 5 min lekko dogniatamy zakładki palcami i ściągamy spinacze.4. Na prostokątach również tworzymy długopisem linie - w odległości 8 cm od krótszych boków. Zginamy wzdłuż nich5. Sklejamy ze sobą środkowe części.6. W celu obklejenia pudełka:


Z kolorowego papieru wycinamy pięć kwadratów o wymiarach takich jak wymiary pudełka. Przyklejamy je do zewnętrznych ścian. Jeżeli użyjemy papieru technicznego, ściany będą cięższe i szybciej opadną podczas otwierania, a o to nam chodzi.

Żeby ozdobić pokrywkę, wycinamy:
 • kwadrat o boku: szerokość pokrywki - 1cm
 • cztery prostokąty o wym: szerokość pokrywki - 1cm x 1/3 wysokości pudełka - 1cm.
Jeśli szukasz inspiracji na zagospodarowanie pudełka, zerknij na kilka moich prac (klikając w link pod każdym boxem zobaczysz więcej zdjęć).

na osiemnastkę dla dziewczyny

na chrzest


podziękowanie dla nauczyciela fortepianu

Na ślubTo teraz do roboty! Powodzenia ;)

2 komentarze:

 1. Dzięki za lekcję explodingu box. Zrozumiałam. Jest to dla mnie coś nowego. Próbuję własnych sił. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz mi wiadomość. SerioRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...